Зараз в ефірі:

Тривалість та види відпусток для військовослужбовців: пояснення юриста

05.07.2024
Тривалість та види відпусток для військовослужбовців: пояснення юриста

Як правильно оформити відпочинок, аби не дістати покарання за самовільне залишення частини, скільки взагалі може тривати відпустка та за яких умов командир може відмовитися її надавати, пояснила військова юристка Анастасія Володєнкова в ефірі програми «Хвилюватися немає причин» на Армія FМ.

Нині військовослужбовці мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 30 календарних днів, зазначила юристка.

– Перша частина щорічної основної відпустки має становити не менше 15 днів. Тобто командування частини має надавати за рік частину щорічної відпустки не менше 15 днів. Другу частину, за бажанням, можна розділити.

За словами Анастасії Володєнккової, командир має право відмовити у наданні щорічної основної відпустки лише за певних умов.

– Єдина дія, яку має зробити військовослужбовець, щоб піти у щорічну відпустку – написати рапорт. Далі цей рапорт може бути погоджений чи непогоджений. Але законодавством передбачена лише одна підстава для відмови - відсутність понад 30% особового складу підрозділу, де служить військовий. Наголошую: не частини, а підрозділу. 

Окрім щорічної основної відпустки, є відпустка за сімейними обставинами й відпустка для лікування. Для жінок-військовослужбовців також передбачена відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, а також та післяпологова, зауважує правчиня.

– Підстави для сімейної відпустки – одруження військовослужбовця, народження дитини, хвороба когось із рідних або інші негаразди в родині. За таких умов 10 календарних днів відпустки має надаватися обов’язково. Відпустка за сімейними обставинами може надаватися необмежену кількість разів. Тобто скільки підстав є у військовослужбовця, стільки разів він може брати таку відпустку.

Якщо є підстави для відпустки за сімейними обставинами, військовослужбовцю зобов’язані її на дати не залежно від того, чи використав він основну відпустку. Трапляється, що командири нехтують цим правилом, розповідає юристка.

– Це абсолютно, неправомірні дії. Потрібно чітко розуміти, що є підстави для сімейної відпустки, незалежно від того чи використав військовий щорічну.

Як розповіла юристка, відпустку на лікування рекомендує надати військово-лікарська комісія, а командир частини зобов’язаний реалізувати постанову ВЛК. І навіть якщо військовий був у відпустці за рішенням ВЛК, він має право на щорічну основну відпустку.

– Треба вийти на службу хоча б на день, щоб написати рапорт на щорічну основну. До речі, відпустка для лікування може надаватися декілька разів, та не більше трьох по одному пораненню, травмі, контузії чи каліцтву. І найголовніше – надаватися повторно вона може за рішенням ВЛК.

Якщо армієць хоче у відпустку – пише рапорт, віддає командиру та чекає на погодження. Відмову може отримати лише через відсутність 30% особового складу підрозділу. Якщо ж відпустка за рішенням ВЛК, командир зобов’язаний відпустити  армійця за будь-яких умов, резюмує Анастасія Володєнкова.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток